Nápis Hraj hruButton
Aligátor

Kde žijí nebezpeční aligátoři? V bažinatých nížinách na Floridě ve Spojených státech amerických a na březích čínské řeky Jang-c´-ťiang. Víš, že krokodýli často polykají kameny, aby vydrželi déle pod vodou?

Medvěd

Medvěda můžeš potkat na několika kontinentech – v Asii, Evropě i Jižní Americe. Známe jich sedm druhů a je zajímavé, že medvědi spolu s lidmi jsou jediníní živočichové na světě, kteří došlapují při chůzi na celé chodidlo.

Bizon

Funící bizon cválá jak na amerických prériích, tak na evropských planinách, kde mu říkáme zubr. Předtím, než bizona vybili evropští přistěhovalci, pásla se v prériích Severní Ameriky obrovská stáda těchto krásných zvířat.

Včela

Včely stejně jako vosy patří mezi blanokřídlý hmyz. Včely i některé vosy mají tělíčko porostlé chloupky a živí se nektarem z květů a šťávami z ovoce. Jak určitě víš, včely na rozdíl od vos produkují med.

Klokani

Klokani jsou australští savci, kteří využívají ke skákání silné zadní končetiny. Představ si, že známe až šedesát druhů klokanů. Největší dorůstá velikosti až tři metry a nejmenší je přibližně veliký jako potkan.

Jelen

Už jsi někdy potkal jelena? Je to mohutný sudokopytník, které žije nejen v lesích Evropy, ale třeba v Asii. Jelenům přes léto narůstají parohy, které na zimu shazují. Čím jsou samci starší, tím delší mají parohy a také delší srst.

Dodo

Toto zvířátko už dávno nežije. Kdysi se mu říkalo Dodo nebo také Blboun nejapný. Jednalo se o nelétavého ptáka, který kdysi žil na ostrově Mauritius v Indickém oceánu. Proč ho živého už neuvidíš? Protože byl v 17. století vyhuben. Příliš jeho vejce chutnala prasatům dovezeným z Evropy.

Slon

Víš, že na světě žijí dva druhy slonů? Slon africký, který obývá oblast jižně od Sahary, a slon indický, který se vyskytuje v Indii a jihovýchodní Asii. Slon africký je největší suchozemský živočich. Dorůstá výšky až čtyř metrů a váží až šest tun (jako šest aut).

Emu

Australský emu je druhý největší pták na světě a také nejlepší plavec ze všech suchozemských ptáků. Jako všichni druhy pštrosa jsou i emuové všežraví, rádi se živí především bobulemi a semeny. Myslíš, že bys mu dokázal uplavat?

Plameňák

Plameňáci jsou odolní vodní ptáci, kteří se vyskytují na mnoha místech kromě jižní Asie a Australie. Hnízdí v mělkých jezerech a staví si hrncovitá hnízda z bláta, která vyčnívají z vody a připomínají pískové hrady. Do prohlubně na vrcholku snášejí jediné vejce.

Žirafa

Žirafy obývají křovinaté krajiny na jihu Sahary v Africe. I když jsou to nejvyšší zvířata světa, jsou pětkrát lehčí než sloni. Nohy žiraf mohou být dlouhé až dva metry a díky tomu dokážou běhat rychleji než nejrychlejší dostihoví koně. Jak dlouhé nohy máš ty?

Kivi

Tento sympatický ptáček, který není větší než kuře, žije na Novém Zélandu. Jeho peří svým vzhledem připomíná spíše srst a jako jediný pták má nozdry až na špičce zobáku. Ten používá při vyhrabávání různých larev a červů. Kivi neumí létat.

Koala

Koaly jsou roztomilí australští savci, kteří sice připomínají plyšové medvídky, ale se skutečnými medvědy nemají nic společného. Koaly prospí až osmnáct hodin denně a pijí jen velmi málo. Proto v řeči domorodců znamená koala „nepije“.

Lama

Velbloudi Jižní Ameriky – tak se říká lamám, která se přizpůsobila těžkému životu ve vysokých horách. Jejich srst se používá k výrobě provazů, pytlů, pokrývek i látek k výrobě oděvů. Vzhledem k robustní stavbě těla se lama chovala především k přepravě různého materiálu. Ten mohl vážit až 40 kilogramů.

Lemur

Lemuři patří mezi poloopice a ty se řadí spolu s opicemi a člověkem mezi primáty. Lemuři žijí pouze na ostrově Madagaskar a na Komorských ostrovech, které leží východně od afrického pobřeží. Lemuři si rádi pošmáknou na ovoci, listí, hmyzu i malých ptáčcích.

Lev

Pomyslný král zvířat kdysi žil na většině území Evropy a Asie. Dneska můžeš spatřit jeho vlající hřívu pouze ve východní a jižní Africe. Lvi si loví potravu asi každý čtvrtý den. Při jednom hodování jsou schopni spořádat až čtyřicet kilogramů masa. Po takové hostině spí pak celý den.

Panda

Pandy velké patří mezi nejvzácnější živočichy světa. Proč? Hlavním důvodem je to, že se živí pouze bambusovými výhonky. Bambusy kvetou pouze jednou za sto let a trvá řadu let, než ze semínek vyrostou nové rostliny. Panda, která žije v Číně a Tibetu, ho musí sníst denně čtyřicet kilo. To je ale pořádný jedlík!

Tučňák

Na světě existuje sedmnáct druhů tučňáků. Většina z nich žije v koloniích na pobřeží Antarktidy a přilehlých ostrovech. Tučňáci jsou vynikající plavci a potápěči, kteří používají křídla jako vesla. Mohutná vrstva podkožního tuku jim dovoluje přežít teploty až -60 stupňů celsia. To už je pořádná zima.

Nosorožec

Nosorožci jsou mohutní lichokopytníci se silnou kůží, které najdeš v Africe a jižní Asii. Roh afrického bílého nosorožce může být dlouhý až 1,5 metru. Představ si, že předchůdce nosorožce, který žil před 20 miliony lety, byl větší než nejvzrostlejší sloni.

Štír

Představ si, že štíři jsou dokonce starší než dinosauři, dokážou rok nejíst a zadržet dech na tři dny. I když jsou všechny druhy jedovaté, někteří štíři mají jen nepatrné množství jedu a příliš by ti neublížili. Ovšem jsou i druhy, které by ti mohli způsobit pěknou polízanici.

Tygr

Tygr patří mezi největší kočkovité šelmy a původně žil v pralesích Asie, Sumatry a Jávy. Dnes ho najdeš především v chráněných rezervacích. Existují i bílí tygři, kteří jsou velmi vzácní. Mají modré oči a bílou srst s hnědými pruhy na rozdíl od typického černozlatého zbarvení.

Tukan

To je ale legrační pták, viď? Žije ve Střední a Jižní Americe, zde obývá hlavně nížinné a horské lesy států Mexiko, Brazílie a Argentina. Zobák tukana může měřit až 23 centimetrů a je tedy delší než jeho tělo. Chtěl bys mít takový nos?

Zebra

Proč má zebra tak výrazné zbarvení? Vždyť ji každý uvidí. Je to kvůli tomu, že se při pohybu stáda pruhy slévají a dokážou tak zmást útočníka. Koňovití lichokopytníci žijí na území střední a jižní Afriky a dožívají se až čtyřiceti let.